Následující řádky vznikly na začátku května jako semestrální práce do školy. A když už jsem nad tím ten čas strávil, nenechám si to pro sebe, ať z toho mají něco i ostatní, nejen můj vyučující :)
Úvod
Vodní nádrž Bystřička se nachází na pravém přítoku Vsetínské Bečvy na okraji Vsetínských vrchů. Jde o jednu z nejstarších vodních nádrží v České republice a první v povodí Moravy nad soutokem s Dyjí. Původně byla víceúčelová, hlavním důvodem bylo zajistit dostatek vody pro průplav Dunaj – Odra – Labe. Dalším silným impulzem k její stavbě byly ničivé povodně na přelomu 19. a 20. století. V současnosti nádrž slouží hlavně k rekreaci a jako ochrana před povodněmi.
Historie přehrady
Výstavba díla probíhala v letech 1908-1912 s náklady 7 mil. předprvoválečných korun. Realizaci stavby provedla vídeňská firma Rabas-Kosina-Weber podle projektu architektů Grohmana a Brangema. Nad stavbou bdělo c.k. ředitelství pro stavbu vodních cest. Mimo přehradní hráze je komplex přehrady tvořen bezpečnostním přepadem s kaskádou stupňů na levém břehu nádrže, uklidňovacími bazény, vypuštěcí věží a dalšími drobnými objekty. Zápis v obecní kronice obce Bystřička prozrazuje, že objem vody v nádrži je 4,4 mil. m3, zatopená plocha je 37,8 ha a délka vzniklého jezera něco přes 2 km.
Konstrukce hráze
Těleso přehrady bylo položeno přibližně 9 metrů pod úroveň dna údolí (350 m n. m.). Spočívá na zdravém skalním podloží. Gravitační hráz je postavena z kamene uloženého na cementový malt. Při pohledu z půdorysu tvoří koruna hráze oblouk spoloměrem 135 m. Hlavním zdrojem kamene pro stavbu hráze byl nedaleký lom. Základovým materiálem je prostý beton. Proti prosaku byla hráz natřena vrstvou speciálního nátěru (siderostonovou lubrosou) síly 0,5 cm aplikovaným na cementovou omítku. Oba hrázní líce byly obloženy řádkovým zdivem z kvalitního kamene, který byl pro tyto účely dovážen z kamenolomů v Hrabůvce u Hranic na Moravě a Bystřici pod Hostýnem, tedy ze vzdáleností kolem 50 km. Ve zdivu tělesa hráze se za návodním těsněním nachází plošná svislá drenáž. Ochrana hráze před mechanickým poškozením je provedena přizdívkou tloušťky 0,5 až
0,7 m. Do úrovně 369 m n. m. je spodní část zesílena clonou z dusaného jílu síly 1,5-2,5 m. Další ochranný prvek byl dodatečně aplikován roku 1967, kdy byla hráz zpevněna injektážemi cementové směsi. Tím došlo jednak ke zvýšení její stability, ale omezily se také průsaky skrz hráz.
Popis komplexu přehrady
Hráz je v nejnižším místě údolí protčena štolou s potrubím spodních výpustí o průměru 500 mm a 200 mm. Menší z potrubí slouží k udržování asanačního průtoku 50 l/s. Potrubí o větším průměru je vybaveno kuželovým uzávěrem, voda může proudit rychlostí až 2,5 m3/s. Další z možností vypouštění vody z přehrady je pomocí vypouštěcí věže umístěné na levém
břehu nádrže. V ní se nachází dvojice potrubí průměru 700 mm vybavených klínovými šoupátky. Voda je do vypouštěcí štoly přiváděna 19 metrů dlouhou štolou o průřezu 2,9 x 3,27 m (š x v). Poté projde potrubím délky 29 m, načež opět vyústí do štoly dlouhé 114 m s podélným sklonem 1 %. Před dosažením koryta Bystřičky ještě prochází uklidňovacím bazénem nacházejícím se pod stupni kaskády. Maximální možný průtok potrubí ve vypouštěcí štole je 12,2 m/s.
Ve vzdálenosti 150 m od hráze se na levém břehu přehrady nachází bezpečnostní protipovodňový přepad, který je tvořen pevným betonovým stupněm s korunou v nadmořské výšce 385,16 m. Jeho výška je 2,2 m, šířka přelivné hrany pak 43 m. Pod ním je uklidňovací bazén navazující na dalších 20 kaskádových stupňů o výšce 1,25 m a šířce 14 m. Poslední ze stupňů má výšku 3 m. Kaskáda byla dimenzována na průtok 140 m3/s. Nejvíce se dosud stav vody tomuto údaji přiblížil během povodní v roce 1997.
Na kaskády přepadu navazují dva uklidňovací bazény s hloubkou 2,3 a 1,5 m. Ty jsou společné i pro výtok z vypouštěcí štoly. Do koryta Bystřičky voda vstupuje přes 1,8 m vysoký a 35 m široký stupeň.
Celý komplex vodního díla Bystřička doplňuje správní budova. Ta byla vybudovánas předstihem proti vlastní přehradě a dodnes slouží provozu přehrady.
Použité zdroje
[1] Webové stránky obce Bystřička: Přehrada Bystřička – historie [online]. Dostupné z www: http://www.bystricka.cz/prehrada2.php. [cit. 5. 5. 2009]
[2] Povodí Moravy: Vodní dílo Bystřička. Informační cedule v blízkosti nádrže. [cit. 1. 7. 2008]